Americký staforširský teriér

22. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: TTP

Svým nevelkým vzrůstem americký staffordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa.


ANGLICKÝ NÁZEV:


American Staffordshire Terrier


PŮVOD:


Předky Amerického stafordšírského teriéra označujeme Anglické buldogy a teriéry. Bližší příbuzní jsou Americký pitbulteriér a Anglický stafordšírský bulteriér, který se odlišuje lehčími kostmi a menšími rozměry. Plemeno je známé z 19. století. Standard stafordšírského teriéra byl poprvé schválen v "Americkém klubu chovatelů psů" 10.června 1936. Později, v roce 1972, k označení přidali ještě slovo "americký" a již jako Americký stafordšírský teriér je plemeno zaregistrováno v FCI. Ve východní Evropě se stali známí až v roce 1989 a rychle dobývali popularitu.


POPIS:


Svým nevelkým vzrůstem Americký stafordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa. Výška v kohoutku psů je 46 až 48 cm, a u fen 43 až 46 cm. Váha musí odpovídat rozměrům. Velká hlava je střední délky, lícní kosti jsou svalnaté. Čumák kvadratický, široký a vypouklý. Uši krátké, posazené vysoko. Oči jsou temné, široce umístěné. Nedovoluje se růžové zabarvení víček. Krk je silný a středně dlouhý. Hruď široká a hluboká. Přední nohy přímé, široce postavené, což dovoluje rozvinutí hrudi. Bedra mají silnou svalovinu. Ocas je posazen nízko, je krátký, přímý s tenkým konečkem. Srst je krátká, hustá a lesklá. Barva se připouští jakákoliv – jednobarevná i se skvrnami.


VÝŠKA:


Pes má v kohoutku 46 až 48 cm.


Fena má v kohoutku 43 až 46 cm.


VÁHA:


Musí odpovídat rozměrům.


SRST:


Krátká, hustá a lesklá.


CHARAKTER:


Psi tohoto plemene se chovají pro ochranu majetku a pro své vlastnosti i jako osobní tělesní strážci. Ale stafordšírský teriér potřebuje učit disciplíně, a to co nejdříve tak, jak dovoluje jeho svéhlavost a tvrdohlavost. Kromě toho všeho je stafordšírský teriér známý jako vynikající krysař.


PLEMENO:


FCI III. - Teriéři.


Sekce 1 - Teriéři typu bull.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :


AST


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.