Belgický ovčák-Tervenuer

22. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: TTP

 

Všestranný pracovní pes, známý již ze středověku. V poslední době je toto plemeno používáno k pátracím akcím.
ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge - Tervueren
PŮVOD:
Tervueren je jako varieta belgického ovčáka známý od středověku. Jako plemeno vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Na konci druhé světové války se tervueren vyskytl na pokraji vyhynutí, ale úsilím nadšenců bylo plemeno zachráněno. V poslední době je používán k hledání drog.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Pes s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé. Vztyčené uši dodávají ostražitý vzhled. Tmavá srst na obličeji je mnohem kratší než jinde na těle.
VÝŠKA:
56 - 66 cm v kohoutku.
VÁHA:
27,5 - 28,5 kg.
SRST:
Srst středně drsná, podsada dobře vyvinutá. Krk je ozdoben límcem z dlouhých pesíků, kryje jemnou hustou podsadu šedé barvy. Na zadní straně nohou jsou třásně. Pejsci zpravidla mají delší srst než fenky.
Zbarvení: přípustné jsou všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Charakteristickou zvláštností tohoto plemene je, že světlé chlupy mají černé zakončení.

CHARAKTER:
Všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOT


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.